/// Ett fantastiskt jobb och interna...

15 januari / 2015
Taggar: Katedralskolan

Ett fantastiskt jobb och internationell förståelse!

Att vakna på morgonen och känna glädje över att få gå till jobbet är kanske inte alla förunnat, men för det mesta är det just glädje jag känner när jag väl har kommit ur sömntöcknet. Jag har blivit gammal nog att fundera över vad det är i arbetslivet som ger mig mest energi och därefter ta konsekvenserna av det. Sålunda är jag stolt lärare! Att vara just lärare, att umgås med ungdomar, att se hur de lär sig och utvecklas, att försöka vara en positiv förebild, att diskutera litteratur och poesi, omvärldsfrågor och mänsklighetens eviga frågor med våra yngre medmänniskor är inspirerande och lärorikt. När så detta samspel bidrar till att de utvecklas i sin engelska eller bit för bit tar till sig det spanska språket ger det ytterligare en dimension. Att lära sig ett språk är nyckeln till att få del av en helt ny kultur och detta gör i sin tur att man kan vidga sina vyer. Idag funderade vi över huruvida människor vars modersmål innehåller många konjunktivformer (vore, finge, ginge etc) nyanserar sitt språk mer och på sätt får en rikare palett när det gäller att tänka och uttrycka sig. Vardagsfilosofi! Något svar kom vi inte fram till men vi lät tanken lyfta. Tänk vad härligt att få vara så "nördig"!
Snart är det dags för vårt årliga Spanienutbyte för artonde gången!!
Igår träffade jag en familj som i sitt hem ska ta emot en av de spanska ungdomar som snart kommer till Skara och Katedralskolan. Såväl vi på Katedral som lärarna på den spanska skolan träffar alltid alla värdfamiljer för att försäkra oss om at ungdomarna blir väl mottagna i respektive land. Just denna famil har sina rötter i ett afrikanskt land. När pappan kom in på vår skola sa han spontant att han alltid känner sig så glad när han träder in på Katedral. "Ja, vi har fantastiska elever" svarade jag. "Inte bara det, bemötandet, lärarna, engagemanget gör att jag alltid blir på gott humör när jag kommer in här" fortsatte han "och tänk att de får åka till Spanien och använda sin spanska." Det visade sig att de redan hade "skypat" flera gånger med sin framtida spanska inneboende. Många av den spanska flickans kompisar var avundssjuka för att hon skulle få uppleva både svensk och afrikansk kultur under sin Sverigevistelse. Genom att anordna utbyten är jag övertygad att vi bidrar till en bättre värld och ökad internationell förståelse. Möten mellan människor från olika kulturer- ja, den svenska och den spanska skiljer sig åt väsentligt - alltid med vårt mantra- se, jämför gärna och lär, men döm inte - gör att man får perspektiv på sin egen tillvaro och kan uppskatta det man har samtidigt som man kan ta till sig och lära sig från andra. På Katedralskolan är vi många välutbildade och engagerade lärare, bl a i språk, som brinner för att ge våra ungdomar nyckeln till en rikare framtid med vidgade perspektiv på tillvaron och vi behöver aldrig fundera på om vi har ett meningsfullt jobb eller inte.

Skribent: Kerstin Persson
Inlägget skrevs 2015-01-15, kl 20:22

Våra regler för kommentarer

Copyright - 2024. Producerad av: Websolution